Śródliniowe semantyczne znaczniki HTML5

Oprócz nowych strukturalnych znacznikòw w HTML5 zastosowano sposób użycia kilku znaczników śródliniowych. Zyskały w specyfikacji HTML5 nowe miano, teraz są to elementy semantyczne na poziomie tekstu.

Element <b>

Kiedyś element <b> oznaczał tylko pogrubienie tekstu i do jego formatowania używało się znaczników HTML. Teraz element <b> wyznacza fragment tekstu, który ma przyciągnąć uwagę, takim fragmentem mogą być słowa kluczowe w dokumencie. Ponadto należy wiedzieć, że element kiedyś służył do pogrubienia tekstu, więc aby zmienić jego formatowanie, zmień jego styl w CSS.

Element <em>

W HTML5 element <em> zmienił swoje znaczenie, powinien być stosowany w celu podkreślenia znaczenia reprezentowanej treści. Dlatego jeśli nie chcesz, żeby dany tekst zyskał na znaczeniu, użyj elementu <b> lub<i>.

Element <i>

Element <i> charakteryzuje fragment tekstu odmiennym tonem, lub inną cechą odzwierciedlającą odmienną firmę w treści. Lepiej nie używaj go, tylko po to żeby napisać tekst kursywą, a po to, aby oznaczyć dziwną nazwę w tekście.


W HTML5 jest wiele innych elementów semantycznych na poziomie tekstowym. Kompletna lista znajduje się na http://www.w3c.org/TR/HTML5/text-level-semantics.html#text-level-semantics


Świat się nie zawali, jeśli czasem wybierzesz niewłaściwy element przy projektowaniu Strony internetowej . Zastosowanie elementu <em> tam gdzie bardziej odpowiedni byłby element <i>, nie jest zbrodnią przeciwko ludzkości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s